Търсене
| Как се задържа брак без секс |
|
|
|
|
Пише ви жена на 37 г., семейна от 11 г. Със съпруга ми всичко вървеше перфектно, но напоследък той се хвана със сериозен бизнес и за мен и детето почти не му остава време. Връща се уморен, хапва нещо набързо и заспива. Разбирам, криза е, и парите са важно нещо, но по дяволите, аз пък съм жена и искам обич, уважение, любов. И разбира се, интимност с мъжа, когото обичам. Дали ще издържа според вас, докторе, при положение че бракът ми отвсякъде зацикля и секс правим веднъж на 3 месеца? Питам това, защото не знам как се задържа семейство и брак без секс?
Здравейте Анелия, Като прочетох писмото Ви до мен първата ми мисъл беше – „Ама никак"! Това беше много спонтанно. Ама е истинско. Защото е много откровено. Но все пак да не бързаме с изводите си. И аз, пък и Вие. Но преди да стигнем до крайните ни заключения по тази днешна тема хайде заедно с Вас да направим една разходка назад във времето. И то много, ама много време назад в човешката история. И така сега пак – имало едно време. Имало едно време много човешки цивилизации. Възниквали са, процъфтявали са, създали са много полезни неща – бит, култура и технически открития. Но по понятни и непонятни причини са залязвали. Даже и са се загубвали завинаги. Но на тяхно място са възниквали други – нови. Като и днешната наша цивилизация. Ала има едно нещо, което като червена нишка се среща в тези цивилизации. И тя се нарича – семейство, под неговите различни форми. Полигамно - много мъже, живеещи на семейни начала с много жени едновременно. Матриархат - една жена, съпруга на много мъже и майка на децата им. Патриархат - в неговите многообразни форми, от един мъж с много жени едновременно, та до мъжът – старейшина на целия род. И до ден днешен имаме различни варианти, но основното си остава моногамното семейство - Той и Тя. И за създаваното му причината най-често е една взаимна обич със сексуален привкус - причина и следствие едновременно. И в началото – любов и обич безкрай. Пак в началото – много любене и много страст. После... после, за съжаление идват навиците и битовите проблеми. После, пак за съжаление, защо така забравяме, че освен мъж и жена, освен съпруг и съпруга, сме и любовници. И след като с любене сме създали семейството си и нашите деца в него, защо се превръщаме в сираци. Точно така – осиротяваме, тогава когато все пак се нуждаем един от друг като мъж и жена. Защо? Ами от една страна сякаш не сме дорасли да бъдем любовници и в брачните взаимоотношения. Иначе казано – инфантилни. Простете ми, ама друга дума не намерих. Защо това? Защо губим онзи взаимен интерес един към друг. И то, когато още сме в едни години на така наречената Христова възраст. Когато сме още млади, ама вече и доста знаем. Точно тогава - можем и знаем и двамата. И няма никакви тайни на сексуалния живот от нас. Точно тогава би следвало, но ако има взаимно съгласие, да опитаме всичко от цялата съкровищница на половото удоволствие. И това защото вече сме зрели люде. Иначе казано – полага ни се! Защото все още сме в лятото, а не в есента или зимата на нашата любов! Жалко, много е жалко, ако пропуснем този хубав сезон на нашите любовни страсти. Според мен има няколко причини. Ще кажа за тях. Но има нещо в нас самите. Нарича се една памет. Памет във взаимоотношенията между, един мъж и една жена. Които обаче са съпрузи. Веднага ви пренасям в тези цивилизации, които вече са били. Та там при тях е имало различни варианти на нашата човешка любов и в сексуалните семейни взаимоотношения. Защо така – не знам. По-точно знам, ама ще запазя това свое мнение за себе си. Но обещавам да не се връщаме много назад. И така вече сме в Древна Елада. Цивилизация тук, на Балканите. На почит е красотата на човешкото тяло, и на женското и на мъжкото, на скулптори и художници. на поети и писатели, но и на велики пълководци и държавници. Като и на философията на Платон за много видове Ерос. Сиреч на сексуалните привличания и взаимоотношения. И вижте сега какво става. Мъжът се е любил със съпругата си само тогава, когато е трябвало да създадат децата си. Иначе обществените порядки му дават правото, ако е заможен разбира се да си има и хетера. Сиреч държанка, държанка, в същност проститутка, ама обучена да бъде компаньонка . Да свири на арфа, да пише и рецитира стихове. И в тях да венцехвали своя повелител. А в секса с него да бъде магьосница в доставянето на сексуалното му удоволствие. От тогава е известна и една хетера Аспазия – най-близката жена до големия пълководец и държавник - Перикъл. И все още се спори дали наистина нейното влияние над него е причината за неговия държавнически велик нюх и огромни успехи, и военни и политически. Но и нещата не спират дотук. Има мода и тогава, в тези градове–държави в древна Елада. Особено застъпен в града Спарта. Там семейните мъже, без да са хомосексуални са имали извънбрачни сексуални връзки с подрастващи младежи. Сиреч възможни са били всякакви видове секс, но не и със съпругите си. Та и затова и до днес при археологически разкопки историците често намират много интересни артефакти. Изработени са от различни материи. Но това са изкуствени полови членове. И се наричат Утешители. Утешавали са самотните съпруги. Практично, нали?Горе-долу по същото време в Китай и Япония, особено в Япония, се създава професията на жената-гейша, съществуваща и до ден днешен. Предназначението й е да забавляват силните на деня мъже с поезия, песни и най-вече с изкуството на любовта. А за у нас – какво да говорим. Както за миналото, така и за днешното ни настояще. То е велик броят на такива жени. То не са художнички, писателки, поетеси, балетни и еротични танцьорки и най-вече актриси. Актриси – оперни, оперетни и драматични, че и кино и телевизионни актриси, както и телевизионни водещи имали връзки със силните мъже на деня у нас. Има и още - така наречените попчалга певици. Има и още една категория. Не жените колежки. Според мен – най-опасните. Но да спрем дотук. Днешното не е от днес, а от много, много отдавна. Защо ли си спомних един виц по темата ни днес? Ето го накратко. Вечерят двама съпрузи. Вечерята е романтична и е на свещи. Съпругата с мил тона пита съпруга си – онзи ден беше на лов, нали? Да, скъпа, отговоря той. И удари ли нещо? Да, една сърничка. Защо питаш? Ами тази сърничка, днес ми се обади по телефона за да ми каже, че е бременна... Но веднага бързам да ви кажа – хайде да не слагаме вашия съпруг в категорията мъж, търсещ сексуалното удоволствие извън брака си. Защото може жестоко да сгрешим. И да имаме виновник, без капчица вина. Разбрахте ли ме. Винаги давам този пример - ако някой посочи някого с показалеца си, вижте тогава другите пръсти, разположени надолу от него към кого сочат - към този, който сочи с пръста си. Та тази моя идея за Вас е следната: Но ви моля от тук нататък да четете внимателно, много внимателно. И това е защото би следвало много, ама много внимателно да поемете една много Важна функция. Тя обаче не е на детектив и прокурор. Запомнете това! Не знам професията ви извън тази на съпругата и майката на детето ви. Но много бавно и полека осъществете една Ваша метаморфоза. Станете негов пиар, още – негов рекламен агент. Още – човек, който определя начина му на работа и начина му на разтоварване. И психическо и физическо. Не му се бъркайте в бизнеса, но подредете неговото време на отмора и забавления. Сиреч на неговото презареждане. На неговите психически и физически възможности. Основен Ваш аргумент е колко много той е ценен за Вас. Детето ви брака ви. Затова – малко спорт, плуване малко фитнес. Малко екскурзии – за ден или два в Природата или непознати за двама ви места. Малко театър, концерти, оперета. И най-вече – ваканции зиме и лете за по десетина дни поне. А вие се погледнете в огледалото. То никога не лъже. От кога не сте били на фризьор. Заедно с нея си измислете няколко нови прически. Още – помислете за фигурата си. Малко аеробика, фитнес или плуване - решавате вие. Не за да отслабвате, а за да придобиете спортен дух. Много ще ви е нужен. Защото само истинският спортист умее не само да губи, но и да побеждава. Този дух стои в основата на така наречения ХЪС. ХЪС за любене и за живот. Няма да е зле и да се посъветвате и със самата себе си – какво еротично бельо ви е нужно. И то в няколко варианта. Това също носи успех, в това което иначе в живота си наричаме чар и съблазняване. Точно така – чар и съблазняване. Може да е много уморен, но го свикнете него преди да заспи на малко ласки и целувки, като преди това го успокоите, че няма да последва полово сношение. И това, защото само искате малко негови ласки и нищо друго. С това вие вече сте отворила врата към неговите обятия. Може веднъж или два пъти да бъдете отблъсната, но не се отчайвайте и не спирайте. И непрекъснато имайте мисълта да го извеждате от къщи. Когато сторвате това Вие го откъсвате от ежедневието. И всяка промяна –макар и само за час или два, Ви води към вашия успех. И още, още – изненадвайте го и с Вашите сексуални желания, колкото и на пръв поглед да Ви се струват непонятни или невъзможни. Запомнете – има ли разнообразие, непременно имаме и апетит. Но този апетит е за по-добър и разнообразен секс. А да не говори за едни малки подаръци от вас за него. Това вече ще е черешката на тортата. Рецептата ми е – не го оставяйте да се окопити. Живейте, живейте и пак живейте. Какво по-сладко и по-хубаво. И никога не говорете с него директно за проблеми и най-вече за пари. Това отново ще го върне на земята. И ще го накара да се събуди от хубавия си сън, в който Вие сте съумяла да го приспите. Затова не се уморявайте нито за миг - живейте, живейте. Иначе погледнато в нашата история, винаги сме живели в криза. Че даже в кризи, следващи една след друга. Но както е казано в добрата книга Библията, винаги има време за всичко. Да разхвърляме камъни, но и да събираме камъни. Сиреч да се раждаме, да порастваме, да се влюбваме, да се обичаме и да раждаме децата си. Но преди да остареем и да си отидем от този бял свят – да се постараем да опитаме насладите му. Най-вече в любенето. Защото не разполагаме с предостатъчно време. Повярвайте ми за да не съжалявате. Сещам се за прекрасния филм, възпяващ истинската чувствена любов – „Дон Жуан де Марко" с Джони Деп и Марлон Брандо и за песента от филма на Браян Адамс – „Обичал ли си някога наистина жена". Намерете филма и го гледайте заедно с мъжа ви, заслужава си!
И сега, за днешното ни довиждане нещо фантастично, ама е и любовно. Сиреч пак класика. Написано е от перото на руския поет Фьодор Тютчев. Не помните ли текста на песента, изпята от Щуреца Валди Тотев? Та там имаше фразата – „...и последният милиционер – чете и препрочита Тютчев". Виждате сама колко е малък света, когато има любов, поезия и музика.
А аз самият, защо чак накрая се сетих за нещото, което през цялото време си го мислех, но не на глас. А то е да мога да зърна в недалечно бъдеще, макар и с крайчеца на окото си – Вие да плачете и то на глас заради завърналото се в семейното Ви легло любовно щастие. Искрено го пожелавам и на Вас и на себе си. Амин, дай Боже. Но все пак ви моля много – не чакайте, а си помогнете най-напред сама на себе си! И накрая една прекрасна песен за „Любовта без която не можем". музика: Борис Карадимчев, текст: Александър Петров, Тангра - албум "Нашият град" 1982. Цветан Владовски (1956 - 2006) - вокал.
д-р Илия Врабчев - сексолог, психотерапевт
|


