Търсене
| Защо изневеряваме? |
|
|
|
|
Здравейте, докторе. Ще бъда съвсем конкретен – съпругата ми, с която сме женени от 9 години, никога не ми е изневерявала, сигурен съм в това. Аз на нея също съм й верен. Много ми е любопитно обаче да прочета вашето мнение по въпроса – защо почти всички стигат до изневяра? Какво ги кара да търсят чуждо? И възможно ли е една жена да си умре само с един мъж?
Здравейте Симо, И така... харесване, привличане, обич, че даже и любов, заради която свързваме живота си и се кълнем, че тя ще е завинаги... за цял живот. До тук, хубаво, че даже и много хубаво. Бих добавил – и прекрасно. Нещо, което го има много често в живота ни. И то почти винаги. Не знам защо, но ми идват на гости словата от една песен на, както казват братята италианци – гранде, гранде сеньор Емил Димитров, най-добрият и най-истинският певец на естрадата в Татковината ни. Ще цитирам по памет. За това не ми се сърдете, ако допусна неточности. И така – „ Жената на военния". „Ти помниш ли тази топла вечер, тополите и княжевския път, когато на завоя спря и рече – мечтая си за тих семеен кът... навън нощта ухае на липи... в леглата са щастливите съпрузи"! Песен – не. По-точно балада. Сега, точно на въпросите Ви до мен. Но искам, не искам, ще започна с онзи израз, с който започва всяка приказка за деца. В случая, обаче тази приказка ще е за вече пораснали деца. И така – имало една време... Имало едно време преди много, ама много години, когато в зората на човечеството ни се оформя мислещият човек. Изправен на задните си крайници. И използва предните си крайници като ръце. И не само чувства, но и мисли и разсъждава. Та затова великият сър Уйлям Шекспир възкликва – „Какво чудо на Природата е човекът!". Та това чудо на Майката Природа в по-сетните години в своето историческо развитие търси модела на полово съжителство. И започва с най-лесното – много жени в полово съжителство с много мъже едновременно. Та това ще е основата или както се казва – канавата занапред. После идва нещо познато, така нареченият Матриархат. Една жена съжителства сексуално с няколко мъже. После, палачинката се обръща – и ето ти го следващият модел. Един мъж едновременно с няколко жени. Разбира се, в историческото си развитие етносите не винаги задължително преминават през тези сексуални модели. Но в края на краищата от социална гледна точка се оформя и утвърждава моногамният модел. Една жена с един мъж - най-точният от рационална гледна точка, а според мен и най-евтиният от финансова гледна точка. Веднага пример: в Кайро съм на конгрес. Питам аз колегата, египетски лекар сексолог: „Колега, Вие защо нямате поне четири жени?". Тъй като там, Светото писание на мюсюлманите – Корана, им дава правото на повече жени, ала светският закон им разрешава до четири съпруги. Знаете ли, той какво ми отговори ? Глупости аз едвам издържам една жена, камо ли пък четири! Вам лъжа – мен истина! Та, ето и втората причина за това явление - изневяра. Търсенето само и единствено на половото удоволствие. А не на партньорството в живота. Партньорство, в което всеки е равноправен и всеки от тях двамата подържа и с мисъл и с чувства. Защото децата се правят, раждат и отглеждат с любов. Взаимна любов! Онази любов дето в нощта мирише на липи. Да, ама нали вече казах по-горе, че съвременният човек, мъж или жена е човек, в чийто главен мозък разсъдъкът преобладава над емоцията. Точно така - разумът е водещ. Но всеки сам би трябвало да си взема не само решението, но и да си носи отговорността. Сега – нещо много лично. И то си е само и единствено за мен. Но няма да споря с Вас, ако това мое виждане не Ви допадне. Винаги казвам, че един мъж и една жена в живота си като двойка - той я дарява нея със силното си мъжко рамо, а тя него с нежната си женска топлина. Но когато единият от тях двамата е в беда и другият не е до него тогава, за да му помогне – Господи, това е най-страшната ИЗНЕВЯРА! Надявам се, Вие, драги господине, да разбрахте вечната дилема. Изневеряват тези, които самите ние подтикваме към това. Изневеряват тези, които не ценят партньорството в интимния живот и поставят сексуалната емоция и сексуалното си задоволство над това партньорство. Иначе може една жена или съответно един мъж - цял живот да са с един партньор, съответно с една партньорка, и да са много щастливи. Това беше. А за довиждане един мой много любим поет – великият шотландец Роберт Бърнс. И неговата балада – „Девойката, която ми постла легло", в превод на Владимир Свинтила! По пътя ме застигна мрак, За щастие във моя смут Дълбоко й благодарих, Тя с тънко ленено платно Когато до самия праг С възглавницата във ръка Тя трепна в моите ръце Тя бе с коси от мек атлаз Бе хладен нежния й крак Целувах милото лице, И пред разсъмване почти, Целунах скъпото лице, Тогаз тя взе една игла Години има оттогаз, Много е хубава и е много поучителна. Затова обичам и поезията и музиката. Защото те са пътят, най-прекият път, към сърцето и душата ни. А ако пък чуете една песен по тези стихове, макар и малко променени, изпята от един прекрасен глас, този на Борето Годжунов, ще си кажете – ето това е любовта с дъх на липи. И никак не ще сбъркате! Да, ама сега се сетих и за още нещо. Финалът на песента при Борете Годжунов звучеше така: „Старее твоето лице и с бръчки се покрива...каквато искаш ти бъди, но само да си жива.." Та аз оставям на Вас драги мои – Вие да изберете подходящия за Вас финал! А накрая и песента „Джени" на Валди Тотев по стихотворението на Роберт Бърнс в превод на невероятния преводач Владимир Свинтила: д-р Илия Врабчев, сексолог-психотерапевт |


