Търсене
|
|
|
|
интервю на д-р Врабчев пред dartsnews.bg
Няма постен секс Преяждането по Коледа убива желанието
Спазва ли българинът Коледния пост? Дали гладуването върви ръка за ръка с въздържането от секс? Трябва ли свещениците със скъпи коли да съветват миряните да не ядат месо и да не правят любов? В навечерието на коледните и новогодишни празници Дартс нюз потърси отговори на тези въпроси от известния психотерапевт и сексолог доктор Илия Врабчев.
- Д-р Врабчев грях ли е да се прави секс по време на коледните пости? - Няма забрана за любене. Господ е казал : „Любете се и се плодете”. Защото най-страшното нещо на света е самотата. И ако сме християни в никакъв случай не бива да изгубваме любовта. Какво по-хубаво от това да си легнем вечер, да се гушнем и да си държим ръчичката. Постим, за да се извисим духовно. Може да има полово сношение, може и да няма – зависи как го усещаме. Няма нищо по-хубаво от това да си даряваме нежност. В интимността жената става жена всеки път и мъжът става мъж.
- Съществува ли ли постен секс? - Постният секс не може да се сравнява с постното ядене. Постен секс няма, има разнообразие. Най-щастливият човек е обичаният човек.
- Хубавата храна на трапезата възбужда ли желанието? - Вярно е, че за българина любовта минава през стомаха. Защото там има малки клетки, подобни на тези, които произвеждат хормона на щастието – серотонин. Затова, за да бъде задоволен стопанинът е много важно стопанката да направи хубава трапеза. Едни от най-хубавите неща на Коледа са пържолката и доброто вино. Така веселието на масата може да се пренесе и в леглото. Важно е мъжът и жената да са в празнично настроение. Едно развалено настроение на празника се помни цял живот. Затова не правете забележки в коледната и новогодишната нощ.
- Преяждането не убива ли желанието? - Така е. Затова човек трябва да знае кога да спре, защото понякога изгубваме времето за любов и оставаме само на софрата. Преяждането е вредно. Всичко е хубаво, когато е по малко. Хубаво е да станем и да потанцуваме на празника. А как да го направим, ако сме преяли и препили? Нека всеки да си знае мярката, защото иначе много боли и се помрачава празникът. Алкохолът е средство за разкрасяване, но внимавайте да не се разкрасите в лоша светлина. И нека софрата да стои, да не се вдига, защото празникът продължава, а ние трябва да отделим време само за нас.
- Как да отдели време само за себе си двойка, която има две деца и куче, например? - Най-великото изобретение на човечеството е райберът. По-велико дори от компютъра. Коледа е време, в което подаръци трябва да получават и родителите. Когато забравяме да си казваме „обичам те”, забравяме и да се любим. - Кой е по-сексуално активен - мъжът или жената? - Женският пол е силният пол. Най-важното за една жена е да зачене, роди и отгледа деца. Ако я няма жената, няма и къща, а най-голямото богатство са децата. Жената избира мъжа в секса и го води. Нека оставим мъжете да си мислят, че са силният пол, но истината е друга. Жената може да закара мъжа на седмото небе, но може да го отведе и в ада.
- Как да подредим коледната трапеза? Кои храни възбуждат не само апетита, но и разпалват страстите? - Ние сме това, което ядем. Напоследък медиите преекспонират афродизиаците. Нека да е ясно, че те са нещо, което подсилва страстите, но не лекува, ако има проблем. Всяко ястие, приготвено с любов, е афродизиак. Мъжът предпочита да хапва всяко нещо, което жената може да готви най-добре. По принцип гозбите, направени с подправки, възбуждат. Това са магданоз, целина, чесън, джоджен.
- Миризмата на чесъна не е ли отблъскваща за повечето хора? - За някои да, но трябва да знаете, че на египетските жреци им е било забранено да ядат чесън, за да не се възбуждат. А пък французите си правят сутрешния крос там, където се яде лучена супа. Шампанското е питие, което също разпалва страстите.
- А облеклото има ли значение? - Разбира се. Добре би било мъжът и жената да са празнично облечени. Кавалерът да е гладко обръснат, изкъпан, а жената официално облечена.
- Какво е вашето мнение за свещениците, които карат скъпи коли и в същото време съветват миряните да спазват коледните пости? - Нашият народ е оцелял, защото църквата му е била опора и закрила. Но за съжаление атеизмът взима връх и поругава вярата в Бога и църквата. Демократичните промени издигнаха пропаст между вярващите и някои представители на църквата. Християнските църкви се реформираха. Богослужението вече не става зад завесата, а олтарът е изнесен пред завесата. Много домове за сираци се финансират от църквата. Тя не държи дарението за себе си, а го дава на бедните и нуждаещите се. Това, че някои попове карат скъпи коли разделя миряните от църквата, защото те не виждат личния пример на отчето, а виждат парите му. Народът мрази, а не обича. Няма я благотворителността, благодарение на свещениците по върховете на йерархията. Господ е казал : Да се изгонят търговците от храма. А църквата се комерсиализира. Тя трябва да се отърси от това и да покаже пътя ни. Да слезе при хората. А всички ние не трябва да палим свещ по задължение, защото празникът е пречистване.
- Друг важен проблем в обществото са зачестилите палежи на коли. Полицията вече задържа предполагаеми извършители, но подпалванията продължават. Можете ли да направите психопрофил на пиромана? - Аз не мога да се бъркам в работата на експертите и да им давам акъл. Но бих казал следното. В древна Елада има един герой - Херостарат. Той запалва храма на Артемида, за да стане известен. Никъде обаче не пише за него, че е пироман или луд. Не мога да сложа знак за равенство между него и сегашните палежи. При тях трябва да се търси причината. А тя е следствие от непрекъснатото напрежение в обществото. Нашият народ няма истински лидери. От тези палежи на коли страда цялото общество, защото несигурността се увеличава. Тук е ролята на държавата. Полицията трябва да има денонощни патрули, да се мобилизира конната полиция и за 12 часа извършителят да бъде заловен. Това можеше да се пресече в зародиш. В казармата ме учеха, че сержант и офицер по-тежък от 80 кг не трябва да има. Погледнете сегашните полицаи. Те нямат тонус. Не са гъвкави.
|


